Политически коректните изрази или ефемизмите (както обичат да ги наричат филолозите) са такива думи или изрази, които заменят даден термин или израз, смятан от някои хора за дразнещ, обиден и оронващ престижа и достойнството на хората.
В последно време стана толкова модерно да се употребяват ефемизми, че речника на хората стана съвсем различен. Сега вместо “циганин” се каза “ром”, вместо “сляп” – “чернокож”, вместо “инвалид” – “човек в неравностойно положение”… и прочие и прочие.
Не знам кое е по-обидното – да наричаш хората по първия начин или да ги третираш различно.
Всъщност по мое мнение хората сме различни и не би трябвало да има значение какъв е цвета на кожата ти и дали можеш да си използваш краката. Важно би трябвало да бъде какво имаш в главата и в сърцето си. Но за съжаление, човешката раса не е еволюирала толкова много, за да може да преодолее животинския си инстинкт и да спре да отбягва слабите и различните.
Истината е, че обществата ни са устроени по този начин – има силни, които подчиняват на своята воля всички останали. Имало е робство и това е било осъдително, но ние българите също много сме страдали от подтисничеството на друг народ и религия. Оплакваме се и мрънкаме, но единственият факт, че не сме се сдружили със силните на деня, не е превърнало турците във враг номер едно на Европа, заради хилядите зверства, които са извършвали по нашите земи.
Истината е, че хората не искат да дават шанс на различните. Не могат да преодолеят онзи първичен инстинкт в себе си, който им казва, че този човек не е пълноценен. И колкото и грубо да звучи, докато го разбирам донякъде за хората в неравностойно положение (тъй като реакцията на хората е първична и животинска, въпреки че тези хора може да се оправят много по-добре отколкото напълно функционален човек), то не мога да го разбера за цветнокожите и хомосексуалистите.
Да, вярно е, че хората са жестоки и коварни, но през последните години толкова се обърнаха нещата, че вместо така наречените “различни” да искат равни права, то те искат значително по-добри условия, отколкото всички останали. И ги получават. Вече в по-големите фирми в западните държави има квоти, и може някой бял или хетеросексуален мъж да е много по-подходящ за позицията, то той няма да бъде нает на работа, защото не отговаря на условията за това работно място.
И връщайки се отново на темата за ефемизмите. Ако обществата ни бяха достатъчно пораснали, за да не се борят за допълнителни облаги и преференции за определени групи хора, то това как наричаш тези групи хора, въобще нямаше да прави впечатление, за да е необходимо да търсиш “по-приемливи” думи, за да не ги обидиш. Обида може да бъде нанесена и с най-нежните думи, ако бъдат съчетани както трябва, подплатени с правилната интонация.
Затова, забравете за ефемизмите и се научете да се радвате на живота и на това, което сте!