„Сънят на Пилат“ – надявам се това заглавие да бъде припознавано от все повече хора в бъдеще.
Предният месец бяхме на семейна екскурзия в Търново и по някаква случайност получихме билети за танцов спектакъл от Седмия летен сезон на оперните театри „Сцена на вековете“. Той гостува от Старозагорската опера и честно да ви кажа бях малко скептично настроена, може би защото предразсъдъците проговориха. Но благодарение на стремежа ми да опитвам нови неща, се впуснах в това приключение. И не съжалих.
„Сънят на Пилат“ е създаден по романа на Михаил Булгаков „Майсторът и Маргарита”. В него участват български и чуждестранни балетни танцьори. Заедно с танца се комбинират светлина, движение, костюми и декор. По този начин и на интуитивно, и на визуално ниво разбираш целия сюжет. За мен бе абсолютно съвременен прочит, защото видях балета в тотално нова и модерна страна. Но колкото и да се опитвам да ви го опиша, няма как – мога само да изразя възхвалата си и да ви посъветвам да го изгледате и да преживеете емоцията.
Имаше обаче две неща около самото представление, които ми направиха впечатление. Първото бе, че българският композитор Стефан Димитров прочита романа „Майсторът и Маргарита” преди 40 години, 20 години след това започва развитие на сюжет. Музиката за пиесата я създава в продължение на 4 години. Димитров пише повече филмова музика и за него е било тотално различно да създаде балетна. Но отдаденото време и усилия са му се отблагодарили и резултатът е отличен – аплодисменти от мен!
Втората изненада за мен бе появата на логото на Palms Music на брошурата. Наподобяваше ми това на казината и затова проверих. Всъщност е име на нов продуцентски лейбъл, който е създаден преди по-малко от година от Мило Борисов. Той е собственик на игралните зали и онлайн платформа Palms Bet, както и на редица фирми в игралната индустрия. Той активно подпомага изкуството и спонсорира подобни проекти като „Съня на Пилат“ и млади таланти.
Както в балета се преплитат сюжетите от романа и танците с музиката, така е и интересна симбиозата на взаимопомощ за изкуството. Никога не бих предположила, че хора като Мило Борисов с бизнес в тотално различна посока, ще имат интерес към балета. Всъщност, ако потърсите информация, ще разберете, че и самият Борисов е имал група и не му е чужда музиката. Виждате ли – нищо не е случайно.