Всяка година има дебати относно това дали трябв,а или не да се празнува Хелоуин. Същото е и със Свети Валентин. Някак тези западни празници се сблъскаха с представата на много българи за празненство и смисъл на празника. А именно негативните коментари за тях ги правят още по-популярни сред хората, които се възприемат като граждани на света и като бунтари.
Като погледнем картинката цялостно, ще разберем, че това не са дни, на които да отделяме такова значение като някои родни, наши дни. Всъщност Хелоуин е просто повод за малко по-различно парти. Само се замислете колко се инвестира в костюми? Ушички, малко грим, някоя перука и толкоз. Ако бе нещо с толкова голямо значение, то със сигурност щяхме да обръщаме по-голямо внимание на оригиналността, а оттам и на стойността на облеклото.
Може би най-ентусиазирани са децата, които харесват, че има лакомства и всичко около тях е забавно и шарено. Те не са наясно с духовете на Всии светии и затова виждат само веселата част от празника. Така че може да изведем, че малките не се асоциират с напълно с деня. Затова до тук, в този случай и с тази група от моята извадка на проучване, не може да се каже дали Хелоуин е спечелил, или загубил.
Хората на средна и напреднала възраст пък може би са най-големите противници на подобни чествания. Те не ги разбират и не виждат смисъла. Тъй като вече много от тях имат профили в социалните мрежи и усилено ги използват, провокират дебата на дигитално ниво. Звучи ви нереалистично – ами само обърнете внимание след една седмица какво ще се случи онлайн.
След всичко написано, изводът, който мога да изведа, е, че Хелоуин е в златната среда. Без излишен стрес и напрежение, а празник, който е весел в пълния смисъл на думата. В него няма нищо страшно – както за заплашване на родните интереси, така и в честването му. Колкото по-малко негативно отношение му влагаме, толкова по-добре и даже може да изгуби мистиката си.