От 16 век два пъти през лятото в италианския град Сиена, на площад Дел Кампо, се събират хиляди хора, за да станат свидетели на цветно и великолепно събитие – Палио.
А всичко започнало някак странно – със забрана. В края на 16 век, когато владетелят на Тоскана наложил вето на жестоките боеве с бикове. Тогава неспокойните и гладни за зрелища сиенци организирали ново състезание – скокове на бикове. По-късно биковете били заменени от магарета, а магаретата – от необяздени коне. Така в средата на 17 век се появява обичай, който съществува и до днес.
Представители на десет от общо седемнадесетте района на града преминават върху бягащи коне през площада. Самата езда продължава съвсем кратко – около минута и половина. За това време ездачът, облечен в традиционните за своя район цветове, преминава три пъти по площада, като всеки кръг е точно 333 м.
Случва се, в интерес на истината, ездач да не успее да се задържи на коня и животното да завърши състезанието само. Но в това няма нищо страшно – победата на отбора носи именно конят.
Но не само заради състезанията на площада идват хиляди туристи от цял свят. Палио не е само конно надбягване, а един вид състезание между седемнадесетте градски района. Всеки от тях има свой герб, флаг, традиционни цветове и животно покровител – своеобразен тотем. Празникът започва със зрелищен парад с костюми, подготовката за което продължава цяла година. Жителите на Сиена шият средновековни костюми, правят репетиции. А малко преди да започне веселбата, силен звук от барабани – това е отборът от барабанисти – напомня на сиенчани и гостите на града, че тържеството приближава.
Самият празник продължава цяла седмица. Първо се провеждат пробни бягания, в резултат на които се определят десетте най-добри коня. На втория ден е шествието – всичките седемнадесет района преминават по улиците, гордо носейки гербовете си. На третия ден минава полицията – разбира се, че на коне. Вечерта на четвъртия ден в църквата се прави ритуал за благословия на конете, след което започва тържественият парад от Префектурата до Плаза дел Кампо.
Последният ден е най-интересен – има шествия, залагания и … семейни скандали. Горещата италианска кръв кипи, а емоциите изпълват душата на сиенци. Има само едно изискване – скандалите не бива да преминават границите на благоприличието, иначе се налага най-тежкото наказание – лишаване от участие в Палио за няколко години. 🙂 🙂 🙂