Има много хора, които се стремят да се научат да медитират, за да успокоят ума си и да решат проблемите със стреса или тревожността. Въпреки това много от тях не знаят какво е медитация, за да я приложат. Те се разочароват и страдат, защото мислят, че не я правят правилно. В този материал ще разкрия тайната.
Какво е медитация? На първо място това е практика на източната култура, като през 19-ти век западняците започват да я наричат вид интелектуално упражнение. Тъй като я свързват с религии като будизма или индуизма, те използват думата “съзерцание”. С течение на времето това води до изграждане на съвременната ни представа.
В страни като Индия или Непал медитацията не е само част от тяхната религия, а е част от ежедневието им. В будизма я наричат “бхавана”, което означава “култивиране на ума”. Основата на будистката философия е премахването на страданието. Но докато го разбират, всички хора страдат, преносно, разбира се. Будистката медитация се стреми да изгради разбиране и мъдрост, така че да се изкорени “дукха” или страданието.
Медитацията е част от 8-те стъпки на йога. Прилага се толкова много чрез позата “савасана” или “трупа”. По принцип именно тя изисква най-малко физически усилия, но се счита за най-трудна. Това се дължи на непрекъснатите усилия за запазване на ума в настоящето. Ако сте посещавали клас по йога, може би сте забелязали, че при финалната релаксация или практиката на “савасана” умът ви автоматично се изключва от класа. Започнете да мислите за това, което сте направили вчера, какво все още трябва да направите днес и всички проблеми на деня. Според инструкторите това не е медитация, защото не се изключваш и не осъществяваш висша връзка.
Това твърдение обаче не е съвсем вярно. Медитацията има за цел да поддържа връзката ни с настоящия момент. И за това трябва да усетим звуците, миризмите и усещанията, които са на наше разположение. Тя ни кара да сме будни и да бъдем тук и сега, за да сме най-полезни на себе си и на света.