Началото на всяка нова година е времето за поставяне на цели и изграждане или подобряване на определени навици. Често си обещаваме да се храним здравословно, да спортуваме и да харчим разумно, за да може да спестяваме повече. Именно добрите практики в ежедневието ни правят успешни.
Аз отделям специално място на темата с финансите, защото смятам, че е важна, и ви споделям един ценен съвет. Него получих от служителите на ЕОС Матрикс, колекторска агенция с дългогодишен опит в България. Освен изготвяне на реалистичен погасителен план, експертите ме насърчиха да помисля и в друга посока – тази за самоусъвършенстването. Сигурно се чудите какво е общото? Именно подобряването на уменията ни ни прави конкурентноспособни на пазара на труда и това ни помага да се закрепим и финансово.
За да разполагаме с достатъчно средства за покриване на нуждите ни в бъдеще обаче, е необходимо всеки месец да отделяме част от бюджета си и за лекции, семинари и курсове. Те може да се превърнат в генератор на идеи или пък да ни помогнат да станем професионалисти в сферата си на работа чрез получаване на нови знания. А всичко това несъмнено ще се отрази положително на служебното и финансовото ни положение. Следвайки тази логика, всеки вложен лев в подобно начинание ще ни донесе не само умения, но във времето ще ни се изплати многократно.
Аз напълно се доверих на съвета на експертите от ЕОС Матрикс, тъй като в компанията им работят над 350 служители само на територията на нашата страна. Агенцията е част от немската EOS Group и споделя добри международни практики за изкупуване и събиране на вземания с партньори в над 180 държави по света.
Затова в изготвянето на бюджетния си план за следващата година, помислете в основните си разходи да включите и тези за самоусъвършенстване. Повишаването на собствените умения трябва да е на едно ниво с тези за всякакви други първостепенни нужди. Това ще ни помогне да променим социалния и икономическия си статус.