Цветът на очите се определя от няколко фактора, включително концентрацията и разпределението на пигментите в ириса, отражението на светлина и разсейването й вътре в очите.
Най-разпространените цветове на очите са кафяв, син, зелен и сив. Тези цветове се определят от нивото на меланин, което е пигмент, отговорен за цвета на кожата, косата и очите. Повече меланин обикновено води до по-тъмни цветове на очите, докато по-малко меланин води до по-светли цветове.
Разпределението на меланина в ириса може да варира и да доведе до различни оттенъци и нюанси на цвета на очите. Например, пълен меланин в ириса предава кафяв цвят, докато по-малкото количество меланин може да предизвика син или зелен оттенък.
Също така, цветът на очите може да се променя в зависимост от осветлението и околната среда. Например, в слаба осветеност, пупилите се разширяват и заемат по-голяма част от ириса, като в резултат цветът на очите изглежда по-тъмен.
Въпреки че цветът на очите се определя главно от генетиката, може да се появят и някои редки медицински състояния, които променят цвета на очите. Например, алтерации в гените, отговорни за производството на пигменти, могат да доведат до поява на необичайни цветове на очите, като например червен, лилав или златист.
Всичко това прави цвета на очите интересен и разнообразен атрибут на човешката физиономия.